Bulunan Sonuçlar

Arama Kriteri

 

  0530 292 61 21
 
 

 

Klinik Pilates Nedir?

 

Klinik Pilates, postür, core stabilizasyon, denge, güç kontrolü, dayanıklılık(endurans), esneklik ve nefes almaya odaklanan bir fiziksel egzersiz şeklidir. Klinik Pilates, özellikle boyun ve sırt yaralanmaları olmak üzere çeşitli yaralanmaları tedavi etme aracı olarak fizyoterapinin temel prensiplerini baz alarak uygulanmaktadır. Son araştırmalar, kronik ağrıları olan hastalarda derin stabilize edici kasların yeniden çalıştırılmasının öneminden sıkça bahsetmektedir. Klinik Pilates, derin ve yüzeyel dengeleyici kasların (core stabilite) yeniden eğitilmesi ve aktive edilmesinin yanı sıra duruş, güç ve esnekliğin geliştirilmesine odaklanır.

 Pilates, belirli yaralanmaları olan hastalar için son derece faydalı olabilse de, bireye özgü olmalı ve herkes için genel bir araç olarak kullanılmamalıdır. Klinik Pilates (jenerik Pilates sınıflarından farklı olarak), belirli yaralanmaları olan hastalara özenle seçilmiş egzersizleri uygulayarak bu önemli sorunu tanımlar. Bu, yaralanmanın şiddetlenmesi olasılığını en aza indirirken optimum kazanımlar sağlar.

 

Klinik Pilates egzersizleri faydaları şunlardır:

Geliştirilmiş duruş ve çekirdek stabilitesi

Artan kas gücü ve esnekliği

Yaralanmaların önlenmesi

Rehabilitasyona yardımcı olmak

Normal hareket paternlerinin restorasyonu

Gelişmiş solunum kontrolü

Artan koordinasyon ve kas kontrolü

Daha sıkı ve düz karın kasları

Geliştirilmiş genel vücut tonu ve zindelik

Geliştirilmiş denge

 

 

Pilates ve Klinik Pilates Arasındaki Fark

Klinik Olmayan Pilates, genel core stabilitesi, kuvvet ve dayanıklılık egzersizlerini içerir.

Pilates genel halka hitap eder ve belirli bir yaralanmaya veya fiziksel ihtiyaca odaklanmaz. Pilatesin odak noktası, belirli bir kas alanından ziyade genel fiziksel sağlığı iyileştirmektir.

Klinik Pilates, yeni nesil stabilizasyon tekniklerini kullanarak kronik ağırılardan sonra yada bir yaralanma veya ameliyattan sonra hastaya özel tedavi için kullanılır. Aynı programı birden fazla kişinin tamamlaması yerine, kişinin özel yaralanmalarını ve fiziksel ihtiyaçlarını hesaba katması nedeniyle Pilates'ten farklıdır. Bunun, duruş, esneklik, kas kuvveti, kontrol, denge ve çekirdek ve pelvik taban güçlendirmede iyileştirmeler dahil olmak üzere birçok faydası vardır. 

 

 

Benim için en iyisi nedir?

Pilates ve Klinik Pilates arasında seçim yaparken doğru ya da yanlış cevap yoktur. Her ikisinin de faydaları aşılamaz ve hangi türün en iyi olduğu, hedeflerinize ve odaklanmanıza bağlıdır. Genel sağlık ve esenliğe odaklanmak istiyorsanız, Pilates sınıfı en iyi seçenektir.

 

Bununla birlikte, geçmeyen rahatsız edici bir yaralanmanız veya yakın zamanda ameliyat, yaralanma veya ele alınması gereken bir bölgeniz varsa, o zaman muhtemelen Klinik Pilates sizin için en iyi yoldur. Bire bir klinik değerlendirme, probleminizin temel nedenini belirlemenize yardımcı olabilir ve bir birey olarak sizin için mümkün olan en iyi eğitimi aldığınızdan emin olmak için egzersizleriniz fizyoterapi ile karıştırılabilir.

 

Klinik Pilates'in  sağlık faydaları:

1) Doğum öncesi ve doğum sonrası kadınlar için pelvik tabanı güçlendirir

Klinik Pilates anne adayları için harikadır. Klinik Pilates, bel ve pelvik ağrının önlenmesi ve hafifletilmesi için pelvik taban kuvvetini ve esnekliğini artıracaktır. Bu egzersizler, hem anne hem de bebek için doğumu biraz daha kolaylaştıran güçlü bir temel sağlayacaktır.

Doğum sonrası yeniden şekillendirme ve tonlamanın yanı sıra diastasis rekti, yırtılma veya idrar kaçırma sorunlarından kurtulmak için de harikadır.

2) Stabiliteyi artırır

Kalça, omuz ve ayak bileklerindeki birincil stabilizatörleri ve hareket ettiricileri çalıştırarak Klinik Pilates, yaygın olarak yaralanan eklemlerin etrafındaki kasları güçlendirebilir ve vücudun düzgün çalışmasını sağlamak için gerekli olan genel stabilite ve harekete yardımcı olabilir.

3) Hem erkekler hem de kadınlar için genel olarak pelvik taban ve diğer core kasları güçlendirir.

Bu özellikle kadınlar için konuşulur ama erkeklerin de pelvik tabanı vardır! Zayıf veya gergin bir pelvik taban bazen idrar kaçırmaya, fıtıklara, hemoroitlere, koksiks ağrısına, oturur pozisyondan ayağa kalkmada zorlanmaya ve diğer pek çok soruna yol açabilir. Bu nedenle, bu semptomların ortaya çıkması durumunda karın bölgesini ve pelvik tabanı güçlendirmek ve yeniden eğitmek son derece önemli hale gelir.

4) Yaralanma sonrası rehabilitasyon

Fizyoterapist eşliğinde Klinik Pilates, yaralanma rehabilitasyonu için çok faydalıdır. Kliniğimizde eğitimli bir fizyoterapist önce yaralanmanızı değerlendirecek ve ardından ihtiyaçlarınıza göre özel olarak hazırlanmış en uygun egzersizleri geliştirecektir. Her seans, yaralanmanızın iyileşmesi için gereken güvenli ve etkili bir hızda ilerletilebilir.

Fizyoterapist eşliğinde Klinik Pilates egzersizleri, zayıf kas gruplarınızı güçlendirmeyi, hareket kalıplarını iyileştirmeyi ve vücudunuzun daha fazla yaralanmasını önlemeyi amaçlayacaktır.

5) Genel duruşu düzeltir

Duruşunuz genel sağlığınız, gücünüz, yaralanma direnciniz, esnekliğiniz ve dengenizde önemli bir rol oynar. Bir fizyoterapistin yardımıyla, kaslarınızın doğru duruş için yeterli uzunlukta ve güce sahip olduğundan emin olabilirsiniz. Her mesleğin kendine özgü duruşlarından kaynaklanan sakatlanmalar ve kronik ağırılar oluşabilir. Klinik pilates ile birlikte öğrenilen stabilizasyon teknikleri sayesinde tamamen ağrısız ve artmış dayanıklıklı bir hayat mümkün.

 6) Boyun ağrısını ve bel ağrısını azaltır.

Klinik Pilates boyun ağrısının tedavisine yardımcı olur ve ayrıca aktif olmayan veya atrofik bel kaslarını hedef alabilir. Bu, özellikle hareketsiz bir yaşam tarzına ve/veya gün içinde çok fazla fiziksel aktivite gerektirmeyen masa başı bir işe sahip kişiler için yararlıdır.

7) Esnekliği geliştirir

Günümüz toplumunda, insanların zayıf esnekliğe ve zayıf kaslara neden olabilen masa başı işlere veya daha az aktif yaşam tarzlarına sahip olma olasılığı daha yüksektir.

İyi esnekliğe sahip eklemler ve dokular aynı zamanda daha esnektir ve yaralanmaya daha az eğilimlidir. Klinik Pilates, vücudunuzun üzerine attığınız yükün üstesinden gelebilmesi için esneklik ve güç kazanma görevini dengeler!

 8) Genel sağlığı iyileştirir

Klinik Pilates sadece core kaslarınızı güçlendirmek için harika değildir, aynı zamanda yeni nesil stabilizasyon teknikleri ile genel sağlığınızı ve zindeliğinizi iyileştirmek için diğer kas gruplarını da esnetir ve tonlandırır. Ayrıca, genel dayanıklılık ve zindelik seviyenizi artıran kardiyovasküler sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olacaktır.

9) Beden farkındalığını destekler

Klinik Pilates, nefesinizi ve dengenizi düzenlerken yaptığınız hareketlere dikkat etmenizi sağlar. Bu kasların  duruş veya dengeleyici rolleriyle  gün boyunca sürekli çalışması gerekir. Başka bir deyişle, dayanıklılığa sahip olmaları gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

Sizi Arayalım

 Uzman Desteği Alın!.
Hizmetlerimizle ilgili daha detaylı bilgi almak ve ihtiyaçlarınıza en uygun - en ekonomik çözümü bulmak için talep formunu doldurabilirsiniz.Güçlü Duruş


Rahatlama


Güvenilir


Hızlı ve Doğru Çözüm
 


Fizyoterapi İzmir


Uzmanlık alanlarımız; Manuel Terapi, Klinik Pilates, Duyu Bütünleme Terapisi, ABA (Uygulamaşı Davranış Analizi) Terapisi, Kuru İğneleme, Kadın Sağlığı, Pelvik Taban ve Stabilizasyon ve Thetahealing.

BİZE ULAŞIN

 Balçova İZMİR

 +90 530 292 61 21 

 info@fizyoterapizmir.com

BİZİ TAKİP EDİN

 
 

E-BÜLTEN
 

 
anti spam software